O barvách a jejich působení

Psychiku člověka a to, jak se cítí a chová, ovliňuje celá řada faktorů. Jedním z nejvýznamnějších jsou barvy. Proto prostředí, ve kterém bydlíme nebo pracujeme, musí být nejen dobře a účelně vybudováno a vybaveno, ale i barevně sladěno, aby na nás působilo co nejpříznivěji. Volba barev souvisí s architektonickým řešením prostoru, osluněním místnosti, jejím vybavením a doplňky a účelem jejího využití.

Barvy a jejich působení na člověka

Základní barvy (primární barvy), které nelze připravit mísením, jsou červená, žlutá a modrá. Z nich a jejich vzájemným mísením a tónováním vznikají smíšené barvy 1. stupně ( podvojné). Dalším mísením barev 1. stupně (podvojných) vzniká řada podobná spektrálnímu kruhu nebo také barevný kruh. Smísením barev podvojných vznikají barvy potrojné (smisené barvy 2. stupně).

Bílou a černou barvu nelze, stejně jako barvy základní, vyrobit mísením.

Z hlediska působení jednotlivých barev na člověka můžeme barvy rozdělit na barvy teplé a studené.

Barvy teplé

Mezi ně patří žlutá, oranžová, sytě oranžová, červenooranžová, sytě červená a jejich odstíny. Tyto barvy vyvolávají dojem tepla, působí živě a povzbudivě, jsou aktivní, dinamické a podněcují k činnosti.

Barvy studené

Ke studeným barvám se řadí například zelená, modrozelená, modrofialová, fialová. Jejich odstíny vyvolávají dojem chladu, uklidňují, poskytují úlevu zraku. Jsou pasivní a podporují duševní soustředění.

 

Charakteristika jednotlivých barev

Žlutá

je harmonická, veselá, uvolňující, zesvětlující

Oranžová

působí dominantně, hodí se do tmavé místnosti, kterou proteplí a rozjasní.

Červená

je dráždivá, pobízí k aktivitě, může zdůrazňovat teplou atmosféru pokoje. Doporučuje se pouze doplňkově, například na jednu stěnu.

Béžová

patří k lomeným tónům, tvoří přechod mezibílou a hnědou. Vyvolává pocit volnosti, tolerance a přirozenosti. Má význam tam, kde je více prostoru - dá se kombinovat s výraznými barvami, například s černou nebo červenou, ale i s výstředními barvami - růžovou, fialou,nebo tyrkysovou.

Hnědá

vyjadřuje stálost, sounáležitost a pocit bezpečí, odstraňuje stres. Je vhodnéji kombinovat s výraznějšími barvami, například oranžovou, červenou, fialovou nebo béžovou.

Modrá

barva uklidňuje, osvěžuje, vyvolává pocit dálek a hloubek. Světle modrá barva dokáže zvětšit prostor.

Zelená

vzniká smícháním barvy žluté a modré. Je to barva klidu, naděje a rovnováhy. Působí příznivě jak vedle teplých žlutavých, tak i vedle studených modrých a šedivých barev.

Bílá

je barva čistoty, pořádku a neutrality. Spolu s dalšími světlými barvami vytváří dojem většího prostoru v místnosti.

Temné barevné odstíny

působí těžkým dojmem, tlumí odrazivost světla v prostoru a proto se používají velmi zřídka. Syté, hromatické barvy působívýrazně na cit, náladu a oživují prostor. Málo syté, lomené, polosyté barvy vyvažují barevně prostor, uklidňují a vyvolávají kontrasty mezi barvnými plochami.

Sestavy barev vedle sebe navozují dojem plastičnosti. Odstíny žluté, oranžové a červené se vedle modrých zdají bližší, zelený tón vystupuje před modrým, tmavé odstíny ustupují za jasnými. Pozlacené nebo postříbřené plochy vystupují tím nápadněji, čím je podklad tmavší.

Bílá a černá ostatní barvy zesvětlují nebo stmavují.

 

Výběr barev a zásady jejich použití

Výběr barev a odstínů v bytě je vhodné podřídit jeho dispozici. Do místností situovaných na jih s dostatkem slunečního záření nebo do místností, které mají působit lehce studeným dojmem ( ložnice ) lze zvolit studenější barvy, například zelenou, modrou, fialovou nebo jejich kombinace. Pro rozjasnění tmavých místností nebo tam, kde je potřeba prostor opticky zvětšit, je naopak třeba použít teplé barvy, žlutou, oranžovou, oranžovočervenou, červenou a červenofialovou.

Při výběru barev je nutné též zohlednit, k jakému účelu bude místnost sloužit a také to, kdo ji bude používat. Je proto důležité dodržovat tyto zásady:

  • zvolit dominantní barvu, která by měla odpovídat zamýšlenému prostorovému účinku
  • barvy vybírat za denního světla - umělé osvětlení mění jejich odstíny
  • v místnostech s nižšími stropy používat světlé barvy na strop v kombinaci s tmavší a teplejší barvou stěn
  • teplé barvy používat k docílení efektu zvětšení nebo zesvětlení místnosti ( například v koupelně ), studené barvy ke zdání jejího zmenšení
  • v jedné místnosti nepoužívat více než tři barvy
  • výrazné a nápadné vzory mohou působit rušivě
  • do dětského pokoje nebo do jídelny se hodí například žlutá barva, která navozuje optimistickou náladu a působí dojmem světlého, prostorného a teplého bytu
  • do prostorů, kde má být rušno se hodí červená, kterou je však vhodné kombinovat s tlumenějšími odstíny nebo s neutrální bílou barvou
  • do pracoven a učeben, ve kterých je potřeba se soustředit, je lépe volit tlumené barvy, šedou, šedozelenou nebo šedomodrou 

Metoda šetrné ozónové dezinfekce.

 

K tomuto účelu požíváme vysokovýkonný přístroj (Ozónizér), který produkuje z kyslíku elektrickým výbojem ozón (O3).

Ozón je modře zabarvený plyn, který je také součástí zemské atmosféry. Tento plyn se sám rozkládá a přemění se zpět na kyslík, nezbude po něm žádný zápach, žádné pozůstatky. Dále neobshuje žádné chemikálie a nemá žádný dopad na životní prostředí. Ozón je toxický pro každý živý organizmus, proto spolehlivě dezinfikuje prostory od plísní, bakterií i virů.

 

<< Nahoru                                                                                                                             Kontaktujte firmu >>